Championes limpiosPieczarki są bardzo dobrze znane w naszym kraju. To rodzaj grzybów, które można czasem znaleźć w lesie. Ich blaszki są różowe lub ciemnobrązowe, a i tak zdarza się, że niektórzy ludzie mylą je z muchomorami jadowitymi i sromotnikowymi, które zawsze posiadają białe blaszki. Istnieje bardzo dużo gatunków tych pieczarek – w samej Europie występuje ich 100, a większość jest bardzo trudna do rozróżnienia.

Krótka historia pieczarek

Pieczarka dwuzarodnikowa to gatunek, który jest powszechnie uprawiany i sprzedawany w sklepach. Taką hodowlą oraz sprzedażą zajmuje się Rawona, spółka z Pszczyny. Oprócz tradycyjnych białych, ma w swojej ofercie także brązowe, boczniaki, shitake oraz runo leśne. Co ciekawe, nasz kraj należy do tych, które produkują najwięcej pieczarek. Na samym początku, kiedy zaczęto je popularyzować za sprawą Francuzów, tego rodzaju grzyby był uważane za towar luksusowy. Podawano je jedynie jako wykwintne potrawy oraz dodatki do drogich alkoholi. Na szczęście na przestrzeni lat wszystko się zmieniło i teraz każdy może zrobić sobie potrawę na bazie tych smacznych grzybów.

Jeden z niezwykle zdrowych składników potraw

Nie tylko smakują wyśmienicie, ale również są niezwykle zdrowe. Dlatego wegetarianie oraz ludzie, którzy nie mogą jeść mięsa, powinni wzbogacić dietę o te grzyby. Pieczarki zawierają witaminy B1, B2, B3, D, A i E. Są także źródłem takich składników mineralnych jak selen, żelazo, fosfor czy miedź. Mają w sobie również łatwo przyswajalne białko. Niektórzy są zdania, że potrawy, w których głównym składnikiem są pieczarki, smakiem oraz konsystencją przypominają te wykonane z czerwonego mięsa. Co ciekawe, nie wszyscy ludzie uważają ten rodzaj grzybów jako tradycyjny – zdarzają się tacy, którzy na co dzień w ogóle nie lubią ich jeść, jednak nie mają nic przeciwko pieczarkom.

Niektóre potrawy z pieczarkami

Bardzo łatwym do wykonania oraz smacznym daniem jest krem zrobiony na bazie tych grzybów. Można go ugotować na rosole czy jako zwykłą zupę. Jako dodatki sprawdzą się małe grzanki bądź pieczywo z masłem czosnkowym. Niektórzy lubią też przygotowywać zupę razem z makaronem lub lanymi kluskami. Bardzo pożywnym daniem jest także ryż z tymi grzybami. Wariancji na temat dodatków czy samych potraw z użyciem pieczarek jest bardzo wiele. Można zrobić ryż curry, z kurczakiem czy bardziej zdrowo – ze szpinakiem. Grzyby można dusić, gotować, smażyć czy nawet upiec.

Pieczarki są niezwykle zdrowe. Mają delikatny smak i bardzo miły zapach. Można je kupić w supermarketach czy na targach i ryneczkach warzywnych. Jednym z producentów oraz dystrybutorów nie tylko tych, ale i innych grzybów, jest spółka Rawona. Warto wspomnieć, że oprócz pieczarek firma zajmuje się także sezonową dystrybucją kurek, jagód oraz żurawiny. Są to kolejne składniki, z których można stworzyć bardzo smaczne i pożywne dania, nadające się nie tylko na rodzinne obiady, ale także wykwintne przyjęcie w gronie przyjaciół.