zdrowa-dietaNic tak nie kojarzy się z latem, jak obfitość przepysznych owoców, które wspaniale orzeźwiają, sycą , a przede wszystkim – doskonale smakują w czasie popołudniowych skwarów. Warto w pełni wykorzystać ten sezon na zdrowie i włączyć świeże soki oraz koktajle do codziennej diety.

Niezależnie od kolejnych apeli lekarzy i dietetyków, w codziennej diecie bardzo wielu Polaków wciąż zbyt mało jest świeżych owoców. Pomimo dużej świadomości ich unikatowych wartości odżywczych, wielu z nas pokonują stare nawyki żywieniowe oraz lenistwo, i ciągle nie możemy się zdobyć na wysiłek sięgnięcia po owoce. Z drugiej strony, częstym powodem znikomej ich ilości w naszej diecie jest też tak zwana nuda w kuchni i niechęć do spożywania owoców w żaden sposób nieprzetworzonych. Oba przytoczone wyżej argumenty opierają się jednak na specyficznym toku myślenia, który można przecież zmienić, jeśli tylko zrozumiemy bardzo istotną rolę witamin, kwasów i przeciwutleniaczy dla zachowania zdrowia.

Podstawą do zmiany nawyków żywieniowych jest więc chęć i wola, by sięgnąć po owoce oraz by poświęcić kilka chwil na wyszukanie ciekawych pomysłów kulinarnych z ich wykorzystaniem w naszej kuchni. Zwłaszcza ta ostatnia kwestia nie powinna w dobie Internetu sprawić nikomu najmniejszego problemu, gdyż Sieć roi się od blogów kulinarnych i stron z ciekawymi przepisami – przy wykorzystaniu owoców w nowy sposób bardzo pomocne będą zwłaszcza kuchnie wegetariańska oraz wegańska, które na nowo odkryły niebanalne połączenia smakowe i sposoby przyrządzania owoców.

soki-owocowe

Nie należy też zapominać o jakże prostym i szybkim, a jednocześnie pysznym rozwiązaniu, jakim jest samodzielne przygotowywanie soków lub koktajli, które są fantastycznym deserem, idealnym zwłaszcza na upalne lato, a których przygotowanie nie wymaga specjalnych umiejętności lub dużych nakładów czasu. Wystarczy choćby sokowirówka Slow Juicer (dostępna obecnie na tvokazje.pl), wyposażona w zestaw specjalnie skonstruowanych ostrzy i filtrów, które poradzą sobie z każdym typem owoców (oraz warzyw, kiełków i traw), maksymalnie miażdżąc i wyciskając sok z całości miąższu; Slow Juicer ponadto znacznie przewyższa inne urządzenia innowacyjnym rozwiązaniem pracy na niskich obrotach, co pozwala ograniczyć wytwarzanie nadmiernego ciepła, a w konsekwencji utlenianie świeżo wyciśniętego soku. Optymalna temperatura pracy urządzenia zachowuje maksymalną ilość witamin i minerałów w napojach, byśmy mogli cieszyć się zdrowym i orzeźwiającym deserem w upalne dni.