Odpowiednio skomponowane musli mogą stanowić odżywcze, zdrowe śniadanie. Mieszanka zbóż i bakalii ma sporo kalorii, są to jednak wartości, którymi nie należy się przejmować.

Wysoka zawartość błonnika zapewnia uczucie sytości na długi czas, nie wywołując przy tym pragnienia, by sięgnąć po słodycze. Dzięki zawartym w musli witaminom i minerałom unikniemy niedoborów składników odżywczych, które mogą wystąpić u osób długotrwale stosujących diety odchudzające. Jest to więc doskonały pomysł na śniadanie dla dbających o linię i zdrowy styl życia. Na rynku dostępne są zdrowe mieszanki z naturalnym składem, jednak pyszne i wartościowe musli możemy przygotować również sami. Zapewni nam to pewność co do zastosowanych produktów, ale również możliwość wyboru ulubionych smaków. Poniżej znaleźć można kilka prostych przepisów na pyszne, niestandardowe musli.

Zdrowe batoniki. Jest to propozycja dedykowana szczególnie najmłodszym, choć starszym amatorom słodkości również powinna przypaść do gustu. Musli dla dzieci powinno mieć atrakcyjną formę, by nasze pociechy chętnie i niemal bezwiednie sięgały po to, co zdrowe i wartościowe. By przygotować batoniki, potrzebujemy szklankę płatków owsianych, jaglanych lub żytnich- może to być mieszanka wszystkich trzech rodzajów. Do tego garść dowolnych orzechów i nasion, np. słonecznika lub dyni oraz garść ulubionych, suszonych owoców- doskonale sprawdza się żurawina, śliwki, rodzynki oraz wszelkie owoce jagodowe. Wszystkie składniki należy wymieszać w jednej misce, a następnie „skleić” je przy pomocy kilku łyżek naturalnego miodu. Powstałą masę formujemy w batoniki na blaszce wyłożonej pergaminem i pieczemy w 180 stopniach przez 20 minut.

Owsianka bez gotowania. Jej główną zaletą jest szybkość przygotowania. Powinna przypaść do gustu wszystkim, którzy rano spieszą się do pracy. Mieszankę ulubionych płatków zbożowych, najlepiej z przewagą owsianych, oraz dwie łyżki miodu bądź ksylitolu, zalewamy na noc mlekiem. Może to być mleko roślinne, np. migdałowe lub kokosowe. W zależności od preferencji do płatków dodać można również łyżeczkę kakao lub wiórków kokosowych. Rano danie jest gotowe do spożycia, można udekorować je ulubionymi orzechami i owocami.

Bakaliowy koktajl. Będzie doskonałym drugim śniadaniem w pracy lub szkole. Ugotowane lub namoczone wcześniej płatki zbożowe, np.owsiane lub jaglane blendujemy z pitnym jogurtem naturalnym, łyżką miodu i słodkim owocem, np. bananem lub kiwi. Już po zblendowaniu dodajemy garść orzechów i suszonych owoców- w przypadku tych większych, jak np. śliwki, warto wcześniej pokroić je na mniejsze części. Taki koktajl jest skarbnicą witamin i z powodzeniem może pełnić funkcję drugiego śniadania.

Musli o smaku szarlotki. Jest świetnym pomysłem, gdy chcemy ugościć czymś zdrowym koleżankę na diecie lub boimy się, że powodu wieczornego przyjęcia w gruzach legną nasze własne postanowienia. Można przyrządzić je w postaci małych babeczek lub tradycyjnego ciasta pieczonego w blaszce. Dwie szklanki nieugotowanych płatków owsianych należy połączyć z dokładnie zblendowanymi lub rozgniecionymi widelcem bananami (wystarczą dwie średnie sztuki). Dodajemy jedno jajko, łyżeczkę proszku do pieczenia oraz dwie łyżki razowej mąki. Otrzymaną masę wykładamy na blaszkę lub do foremek na babeczki. Na wierzchu układamy pokrojone w plastry jabłko, orzechy i posypujemy cynamonem. Pieczemy 20 minut w 180 stopniach. Dzięki bananom ciasto powinno być słodkie, jednak po upieczeniu można dodatkowo oblać je odrobiną miodu lub ciemnej czekolady.