W codziennym życiu wiele razy dokonujemy wyboru pomiędzy tym co tradycyjne, syntetyczne i nowoczesne. Nie inaczej jest w kwestii żywienia, w której coraz częściej szukamy zdrowych pomysłów na naszą domową kuchnię. Niestety bieg dnia nie zawsze pozwala nam na gotowanie w takiej formie, jakiej byśmy sobie tego życzyli.

Zdrowie i natura

Szukając ułatwień dla swoich dań obiadowych wielu z nas sięga niestety po półprodukty niskiej jakości, albo też takie, które z naturą mają związaną głównie nazwę. Skład większości bulionetek może przerażać – zamiast deklarowanych warzyw znajdujemy tam ekstrakty i znienawidzony już chyba przez wszystkich , ale niestety wszechobecny glutaminan sodu.

Produktem, który zaskakuje amatorów w kuchni jest natomiast susz warzywny, który nie jest żadnym zlepkiem nieokreślonych nam substancji, ale mini ogródkiem zamkniętym w szczelnej torebeczce. Słusznie uważa się go za najlepsze rozwiązanie dedykowane osobom świadomie sięgającym po produkty spożywcze.

Dlaczego susz jest tak dobry?

W wielu zakładach produkcyjnych zajmujących się żywnością można zaobserwować wielki powrót do tradycyjnych metod, które zostały ubrane w nowoczesne technologie.

Dokładnie na takich zasadach opiera się produkcja suszu, która opiera się na naturalnych zasadach utrwalania tego, co w warzywach najcenniejsze. Warto podkreślić, że proces pozwala zachować nie tylko smak i zapach, ale przede wszystkim wartości odżywcze warzyw. Niegdyś susz warzywny był wykonywany przez perfekcyjne gospodynie domowe, dzisiaj możemy po niego sięgnąć w gotowej wersji.

Najczęściej susz warzywny pochodzi z upraw kontrolowanych, a więc takich, w których brak sztucznych i szkodliwych dla zdrowia pestycydów i innych tego rodzaju substancji.

Zalety suszu warzywnego

Wymieniając zalety suszonych warzyw należy zauważyć, że są one bogate w pierwotne składniki mineralne, błonnik, węglowodany i kwasy organiczne. Praktycznie nie obserwuje się utraty witamin, za wyjątkiem delikatnej witaminy C. Natychmiastowa gotowość do użycia plasuje ten produkt najwyższej na liście rzeczy rekomendowanych przez specjalistów ds. dietetyki. Z jednej strony nie wymaga on specjalnego przechowywania, z drugiej niezmiennie zachowuje unikatowy smak. Różnorodność kompozycji pozwala na wybranie tego suszu, który nam osobiście będzie najbardziej pasował do naszych osobistych preferencji. Co więcej, w tym produkcie znajdziemy warzywa, które nie mogą zostać w żaden inny sposób zakonserwowane np. poprzez mrożenie, wekowanie czy kiszenie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Ogrodnik S.A.