Każdy z nas z całą pewnością choć raz w życiu skosztował takiego dania jak zupa. Jej rodzajów jest całe mnóstwo, a każdy kraj posiada swoje własne od pokoleń, a nawet wieków, pielęgnowane przepisy na zupy, które po dziś dzień wykonywane są wedle tradycyjnej receptury.

Wybór wśród zup całego świata jest tak ogromny, że bez wątpienia wybierzesz taką, która przypadnie Ci do gustu. Lubisz zupy, ale wciąż przygotowujesz jedne i te same, które już zaczynają Ci się nudzić, a tym samym do Twojej kuchni powoli zakrada się rutyna? Nie pozwól na to! Daj się porwać niebanalnym smakom i sięgnij do tradycji innych kuchni, które mają naprawdę wiele do zaoferowania. Jedną zaś z ciekawszych propozycji jest chowder. Co to takiego? Jak przygotować to danie? Sprawdź!

Zupa – wiedza w pigułce

W polskiej tradycji zupa jest serwowana zazwyczaj jako pierwsze danie obiadowe. Bazą klasycznych rodzajów zup najczęściej jest wywar warzywny bądź mięsny (zamiast samego mięsa często gotowane są także kości). Do owego wywaru możemy zaś następnie dodawać najróżniejsze składniki, w zależności od tego, jaką zupę chcemy stworzyć. Może to być zarówno zupa wytrawna, jak i na słodko, np. na bazie owoców, choć ta ostatnia jest zdecydowanie mniej popularna w naszym kraju.

Zupa – pomimo tego, że może się wydawać niepozorną potrawą – ma tak wiele wariantów, że wykonując codziennie inną, zapewne przygotowalibyśmy menu na cały kolejny rok. A co więcej, poszczególne zupy tak bardzo różnią się od siebie, że bez cienia wątpliwości potrawa ta szybko się nie znudzi. Zupy możemy podzielić przede wszystkim na zagęszczane bądź czyste (klarowne). Te pierwsze możemy zaś zagęścić różnymi składnikami, jak np. śmietana, mąka, zasmażka, żółtka.

Ponadto różna może być sama konsystencja zupy. Tutaj wyróżniamy płynne, półpłynne oraz tzw. zupy kremy, czyli bardzo gęste. Większość z nas standardowo jada zupy serwowane na gorąco, jednak istnieje też wiele ciekawych przepisów, wedle których potrawa ta obowiązkowo podawana jest na zimno, jak np. popularne w Hiszpanii gazpacho. W naszej polskiej tradycji kulinarnej zupą taką jest… chłodnik litewski.

Warto również wspomnieć w kilku słowach o historii zupy. Istnieją przypuszczenia, iż po raz pierwszy danie to przygotował człowiek neandertalski, który żył w epoce plejstocenu. Badacze hipotezę tę opierają na badaniach szkieletu neandertalczyka, który na wiele lat przed śmiercią stracił zęby. Mimo to nadal żył, zatem podstawą jego diety musiały być potrawy płynne. Może zatem nie będzie zbyt śmiałym stwierdzenie, że to m.in. dzięki zupie… przetrwał nasz gatunek?

Podchodząc jednak do tematu już całkiem poważnie, ciekawy był sam sposób przyrządzania pierwszych zup. Jak to się odbywało? W pierwszej kolejności kopano w ziemi dół, który następnie wykładano skórą. Do tak przygotowanego „garnka” wlewano wodę i dodawano składniki. Jak taką zupę można było ugotować? Wkładając do niej gorące kamienie!

Chowder – co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Jak zostało już nadmienione, jeśli lubisz zupy, ale nie masz pomysłu na coś zupełnie nowego i wyjątkowego, śmiało sięgnij po przepisy innych kuchni niż polska. Bardzo atrakcyjną propozycją, szczególnie dla miłośników dań rybnych i owoców morza, jest chowder. Co to takiego? To nic innego jak zupa rybna, która jest szczególnie popularna w kuchni anglosaskiej, m.in. w Stanach Zjednoczonych czy Australii.

Podstawą zupy jest wywar z rybich łbów, często np. z dodatkiem boczku. Bulion taki musisz następnie zabielić przy pomocy zasmażki, śmietany bądź mleka. Do tak przygotowanego wywaru dodajesz obowiązkowo ryby lub/i owoce morza – te, które lubisz najbardziej. Jest to oczywiście przepis podstawowy.

Możesz modyfikować go na niezliczoną ilość sposobów, dodając całe mnóstwo ciekawych składników, które znacząco będą wpływać na ostateczny wygląd i smak potrawy. Nie wiesz, jak przygotować wyśmienity chowder? Koniecznie skuś się na zupę rybną z morszczuka z krewetkami (prosty przepis znajdziesz TUTAJ). Zdecydowanie rządzą tutaj wyraziste akcenty, takie jak m.in. por, czosnek, seler, cebula, a także świeża natka pietruszki i szczypiorek. Jest to danie w wersji kremowej, bardzo pożywne i sycące. Udanych eksperymentów i smacznego!