komplet_nozyNóż to niezbędne narzędzie w każdej kuchni. Nie jest łatwo funkcjonować bez niego w domu. Trudno przecież wyobrazić sobie jak wyglądałoby krojenie chleba, sera czy innych produktów bez tak funkcjonalnego, ostrego przyrządu. Nieraz narzędzie to wykorzystawne jest również do rozpakowania np. opakowania fety bądź jako pomoc przy otwarciu słoika ogórków konserwowych. Jak widać – nieoceniona jest funkcja noża. Dlatego warto jest wyposażyć się w odpowiedni przyrząd po to, by czuć się komfortowo we własnym domu.
Rodzaje noży kuchennych.

Istnieje wiele rodzajów noży kuchennych. W sklepach możemy znaleźć specjalne komplety noży kuchennych do pieczywa, mięs czy serów, a także wiele innych. Takie wyspecjalizowane noże sprawią, że przygotowanie danej potrawy jest znacznie przyjemniejsze, wygodniejsze i prostsze. Jednak, aby dobrze czuć się we własnej kuchni, nie jest wymagane, by mieć każdy z nich. Wystarczą zaledwie cztery rodzaje noży, aby móc gotować wygodnie i bezpiecznie. A są to: szeroki i masywny nóż kuchenny do szatkowania, krojenia mięsa i filetowania, nóż uniwersalny – nieco mniejszy, używany najczęściej, świetnie sprawdza się do krojenia warzyw, wędlin czy innych produktów, nóż do pieczywa oraz niewielki nóż do obierania. To absolutne minimum, które wystarczy każdej gospodyni domowej do tego, by komfortowo przygotowała swoje specjały. Jednak można również ułatwić sobie życie i zainwestować w profesjonalny komplet noży do kuchni, przystosowanych do wymagań poszczególnych produktów.

Właściwości i funkcje noży kuchennych.

Oprócz tego noże różnią się materiałem, z którego zostały wykonane. Aktualnie w sklepach możemy znaleźć noże wykonane ze stali nierdzewnej, ceramiczne, tytanowe oraz wiele, wiele innych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz tworzywa, z jakiego zostały wykonane różnią się także funkcjami. Noże ze stali nierdzewnej charakteryzują się bardzo dobrą ostrością. Są odporne na rdzę, jednak bez odpowiedniej pielęgnacji narażone są na nieestetyczne odbarwienia. Noże tytanowe natomiast cechują się dużą wytrzymałością. Co więcej są lekkie oraz poręczne i przez długi czas utrzymują ostrą krawędź. Jeśli chodzi o noże ceramiczne, to cechują się bardzo cienkim ostrzem oraz tym, że nie wchodzą w reakcje z żywnością, dzięki czemu przygotowywanie potraw jest proste i przyjemne. Wybór noża zależy więc od tego, do jakich produktów będzie zazwyczaj używany.
Bardzo często noże kuchenne można kupić w zestawie. Taki komplet zapewnia nam najpotrzebniejsze narzędzia do przyrządzania posiłków. Co więcej noże w jednym stylu są nie tylko użyteczne, ale i estetyczne. Ponadto często do tego rodzaju zestawu dołączony jest praktyczny stojak, dzięki któremu przyrządy do gotowania są nie tylko poręczne, ale i ładnie przechowywane. Tego rodzaju szczegóły przyczyniają się do tego, że kuchnia, w której przyrządzamy posiłki jest funkcjonalna i dobrze wyposażona. Uporządkowane przetrzymywanie tego rodzaju narzędzi powoduje, że pomieszczenie to staje się miejscem, w którym z przyjemnością przebywamy.

Aktualnie mamy ogromny wybór różnego rodzaju noży kuchennych. Sklepy proponują nam przyrządy o różnej wielkości i zastosowaniu. Ważne jest, abyśmy posiadali przede wszystkim taki komplet noży kuchennych który ułatwi nam pracę przy przygotowywaniu posiłków.