Najczęstszy czas pracy w tygodniu wynosi 40 godzin od poniedziałku do piątku. Znaczy to, że każdego dnia przynajmniej 8 godzin spędzamy w pracy, nie licząc oczywiście dojazdu do niej. Osiem godzin to bardzo długo – musimy więc zastanowić się nad tym, co i jak jeść w pracy, by było to zdrowe, trwało dość krótko i nie wiązało się ze zbyt wielkimi kosztami.

Możemy wyróżnić kilka sposobów żywienia w pracy. Najprostszy sposób to przygotowywanie zwykłych kanapek. Dwie czy trzy kanapki uzupełnione kawą i herbatą to prosty sposób na przetrwanie czasu pracy, niekoniecznie jednak całkowicie zaspokoi nas głód i poprawi naszą wydajność. Oczywiście możemy różnicować jakość i ilość kanapek, zawsze to jednak pozostają tylko kanapki. Lepszym pomysłem wydaje się ogólne zróżnicowanie rodzajów posiłków, na przykład zdecydowanie się na porcję musli, owoce czy warzywa.

Drugą opcją jest przygotowywanie sobie dnia poprzedniego obiadu i podgrzanie go w miejscu pracy. Bardzo wiele współczesnych firm posiada mikrofalówkę lub piecyk – czyli miejsce, w którym szybko możemy podgrzać przygotowane jedzenie. Nasz lunch będzie stosunkowo tani (przygotowany wszak w domu), a jednocześnie smaczny i tak różny od zwykłych suchych kanapek… Propozycja ta wydaje się bardzo kusząca, koniecznie trzeba jednak nauczyć się pewnej dyscypliny i przygotowywać posiłek poprzedniego dnia.

W niektórych firmach przyjęte jest, iż pracownik spędza w pracy 8,5 godziny, z czego 30 minut jest bezpłatną przerwą. W czasie takiej przerwy wystarcza czasu by wyskoczyć gdzieś na lunch ze znajomymi i zjeść coś ciekawego i pożywnego na mieście. Koszty takiego lunchu nie są zbyt wysokie (niezła suma uzbiera się jednak przy codziennym takim jadaniu), a ma on wiele zalet – pozwala nie tylko na krótki spacer, ale chwilowe odłączenie się od pracy i regenerację umysłu. W niektórych firmach być może możliwe jest dofinansowanie takiego posiłku – warto się zorientować, ponieważ dzięki temu możemy trochę zaoszczędzić. Starajmy się jednak nie przedłużać swojej przerwy i wracać punktualnie do pracy.