Jak wygląda etykieta niezbędna podczas wykwintnego posiłku? Odpowiedź na to pytanie znać powinna każda dama i każdy gentleman. Objawić się to może choćby w umiejętności poprawnego rozłożenia zastawy stołowej. Jak dokładnie to zrobić – podpowiemy w poniższym artykule.

Uroczysty obiad lub odświętna kolacja przy świecach wymagają zachowania znacznie większej elegancji, niż zwykłe, spędzane w gronie najbliższych osób posiłki. Powód jest prosty: trzeba odpowiednio zaaranżować stół, przy którym będziemy siedzieć. Sprowadzi się to w dużej mierze do podania odpowiedniej zastawy stołowej. Należy ponadto wiedzieć, gdzie położyć sztućce i jak odpowiednio złożyć serwetki. Jeśli siedzieć będziemy przy dużym i długim stole, przy którym spożywać posiłek będzie duża liczba biesiadników, to w gąszczu nakryć, sztućców i kieliszków można będzie się pogubić. Należy więc zdobyć choćby podstawową wiedzę co, gdzie ułożyć.

Jak należycie rozłożyć poszczególne elementy zastawy stołowej?

Trzymajmy się zawsze zasady, wedle której sztućce umieścić należy zawsze od zewnętrznej strony talerza, ku jego wnętrzu. Jest to zresztą zgodnie z przebiegiem posiłku. Nakrycia stołu zawsze przygotowujemy bowiem dla osób praworęcznych.

Wymienione poniżej elementy układamy zgodnie z kierunkiem ruchu zegara.

  • Kieliszki do wina i wody,
  • Łyżki,
  • Noże,
  • Talerze obiadowe,
  • Widelce obiadowe,
  • Nóż do masła,
  • Łyżka,
  • Widelec deserowy.

Jak ułożyć kieliszki?

Nie możemy także zapomnieć o poprawnym ułożeniu na świątecznym stole szklanek i kieliszków. Wielu zdziwi zapewne wielość szklanek na napoje przeznaczonych dla

jednej osoby. Kieliszki powinny znajdować się więc po prawej stronie talerza. Składać mogą się z kieliszka do wody, czerwonego, oraz białego wina, oraz wódki, lub szampana. Szklanka musi znajdować się natomiast po prawej stronie względem kieliszka.

Kolejne elementy zastawy stołowej

Nie możemy zapomnieć także i o innych elementach nakrytego stołu. W przypadku samej zastawy stołowej mogą być to choćby przyrządy do spożywania owoców morza jak na przykład widelec o długich ostrzach. Układamy go na specjalnym talerzyku, na lewo od widelca. Mogą być to również różne komponenty serwisu obiadowego, jak choćby filiżanki i spodki. Te podajemy do najczęściej do podwieczorku, po skończeniu obiadu.

Odpowiednie podawanie zastawy na stół

Poza tym nakrywając do stołu, zawsze trzymajmy talerze za spód, a kieliszki za nóżkę. Chodzi o zminimalizowanie szans na pojawienie się niepożądanych odcisków palców.

Gdy nalewamy wino, trzymajmy zawsze kieliszek za nóżkę. Dzięki temu napój pozostanie chłodny. W innym wypadku ciepło z naszej dłoni ogrzałoby trunek. Zawsze psuje to smak białego wina.

Podsumowanie

Pamiętajmy jednak, by oprawą naszego posiłku i rozbudowaną etykietą nie zagłuszyć tego, co powinno być najważniejsze: czyli ciepłej atmosfery, kiedy to bawi się ze sobą cała rodzina. Jeśli chcemy odpowiednio się do takich chwil przygotować zawsze warto zaopatrzyć się w zastawę stołową dostępną w dobrych sklepach internetowych. Dobrym przykładem takiego sklepu jest Prymus AGD.