big_grill-nierdzewny-70cm-palenisko-malta-80cm-4Gotowanie na świeżym powietrzu to przyjemna forma relaksu i możliwość do biesiadowania z najbliższymi. Przyzwyczajeni do grillowanych, mięsnych potraw często zapominamy o atrakcyjnych alternatywach dla sposobu przyrządzania posiłków na powietrzu. Biorąc pod uwagę także zaprojektowanie i estetykę wyglądu plenerowej kuchni warto przemyśleć kreatywne rozwiązania – jednym z nich jest kociołek na trójnogu.

Wybór dobrego kociołka

Kociołki żeliwne i węgierskie to doskonała alternatywa dla grilla, pod wieloma względami znacznie praktyczniejsza i sprawdzająca się przy plenerowym biesiadowaniu. Jak mówią specjaliści ze sklepu Cookking, obecnie w produkcji znajduje się kilka rodzajów kociołków:

  • Kociołek żeliwny – kociołki węgierskie często tworzone są z tzw. żeliwa szarego – jest to stop żelaza, tworzywo cenione ze względu na właściwości, które nadają potrawom niepowtarzalny smak i aromat. Ściany z żeliwa równomiernie się nagrzewają i doskonale trzymają ciepło. Absorbują także tłuszcz, co jest dla nich zabezpieczeniem przed rdzą.
  • Kociołki emaliowane – wiele modeli kociołków węgierskich jest emaliowane od wewnątrz. Jakie zalety niesie za sobą obecność powłoki w naczyniu? Przede wszystkim komfort w przygotowywaniu jedzenia. Składniki dzięki powłoce nie przywierają do ścian naczynia, nie przypalają się. Czas gotowania również skraca się dzięki równomiernemu nagrzewaniu naczynia i zdolności do utrzymywania temperatury.
  • Kociołki nierdzewne – Stal nierdzewna wykorzystana do produkcji tego typu naczynia, znacznie wpływa na łatwość pielęgnacji i konserwacji.

Przygotowywanie potraw w kociołku daje możliwość przyrządzenia dużej ilości aromatycznego jedzenia jednorazowo dla wielu osób. Dzięki możliwości podwieszenia możemy zainstalować misę na wysokości, np. dzięki trójnogowi, jak również umieścić ją w palenisku. Pokrywa dołączona do każdego kociołka pomaga w utrzymaniu ciepła i zabezpiecza zawartość naczynia przed dostaniem się do środka zanieczyszczeń z zewnątrz.

Trójnogi – obowiązkowe akcesorium w ogrodzie

Trójnogi to praktyczne akcesoria, które znajdą zastosowanie w każdym ogrodzie. Mogą służyć do podwieszania zarówno grilla jak i kociołka, używane w połączeniu zarówno z ogniskiem i paleniskiem. Trójnóg dobrej jakości przede wszystkim powinien być stabilny i odporny na działanie czynników zewnętrznych. Niewątpliwym urokiem tego elementu jest jego designerski wygląd, który z powodzeniem nada charakteru ogrodowi i będzie jego urokliwą ozdobą. Najwyższa jakość wykonania gwarantuje długie użytkowanie przez wiele sezonów.