Jednym z produktów kojarzonych ze słoneczną Italią jest oliwa z oliwek. Ten roślinny tłuszcz jest też podstawą włoskiej kuchni – wiele ukochanych przez nas dań zawiera właśnie oliwę z oliwek. Czy warto jednak przenieść ją także do naszych domów? Jakie właściwości posiada i na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu, by cieszyć się włoską oliwą z oliwek najwyższej jakości? Odpowiedź na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!

Właściwości włoskiej oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek jest produktem używanym powszechnie w kuchni śródziemnomorskiej, w tym oczywiście także włoskiej. Znana jest już od czasów starożytnych. Olej z oliwki wytłaczany jest z miąższu owoców drzewa oliwnego. Zawiera on bardzo dużo kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, dzięki czemu oliwa uważana jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Spożywać powinny ją w szczególności osoby cierpiące na choroby układu krążenia. Według badań oliwa wspomaga organizm również w profilaktyce miażdżycy, a także posiada właściwości antyrakowe – nie wspominając już o jej zbawiennym wpływie na stan włosów i skóry. Jak więc sam widzisz, istnieje wiele powodów, dla których powinieneś zainwestować w prawdziwą, włoską oliwę z oliwek.

Włoska oliwa z oliwek – jakie jej rodzaje wyróżniamy?

Włoska oliwa powstaje z miąższu owoców oliwki, które zbierane są w Italii zazwyczaj od października do grudnia. Bardzo ważne jest, aby oliwek nie uszkodzić. W tym celu pod drzewami rozkłada się specjalne płachty, na które owoce mogą swobodnie spadać – same lub z niewielką pomocą człowieka. Zerwane oliwki nie mogą być zbyt długo przechowywane, gdyż dość szybko się psują i gniją. Maksymalny czas, przez jaki oliwki mogą „leżakować” w odpowiedniej temperaturze, wynosi dwa dni. Po tym czasie owoce muszą zostać poddane procesowi tłoczenia.

Oliwę można wyprodukować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest metoda mechaniczna. Polega ona na zmieleniu całych owoców wraz z pestkami, a następnie oddzieleniu oleju od pozostałości skórek i pestek. Właśnie w ten sposób powstaje najpopularniejsza odmiana oliwy – tzw. „extra virgin” z pierwszego tłoczenia. Zawiera ona maksymalnie 0,8% kwasów tłuszczowych. Doskonale nadaje się do spożywania na zimno – można polać nią pizzę, pastę, świeży chleb lub zrobić z niej dressing do sałaty. Innym rodzajem oliwy jest ta wytwarzana w procesie rafinacji. Nie można spożywać jej „na surowo”, ale świetnie nada się do smażenia i pieczenia. Jeszcze innym podziałem jest ten na oliwę niefiltrowaną i filtrowaną. Pierwszy typ charakteryzuje się zawartością osadu, drugi – ten najczęściej wybierany – jest przejrzysty. Co ciekawe, oliwa filtrowana ma dłuższy okres przydatności do spożycia.

Czym kierować się przy zakupie włoskiej oliwy z oliwek?

W dzisiejszych czasach zakup butelki oliwy nie jest żadnym problemem. Aby jednak cieszyć się oliwą najwyższej jakości, warto podczas zakupów zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim koniecznie dobrze przypatrz się etykiecie butelki z tłuszczem. Jeśli znajdziesz na niej znak międzynarodowego certyfikatu DOP lub IGP, możesz mieć pewność, że masz do czynienia z najlepszą, włoską oliwą. Dobrym pomysłem będzie również zwrócenie uwagi na pochodzenie produktu. Najlepsze tłuszcze powstają z oliwek zbieranych np. w Pugli, Kalabrii, Umbrii, Kampanii, Toskanii czy Sycylii. Jeśli na butelce zauważysz napis BIO, również będzie to dobry znak – taka oliwa będzie pochodzić wyłącznie z ekologicznych upraw.

Aby znaleźć naprawdę dobrą, włoską oliwę z oliwek, warto zdecydować się na zakupy w wyłącznie dobrych sklepach z włoskimi produktami. Jednym z nich jest np. e-sklep https://clickitalia.pl/. To miejsce, które specjalizuje się w doskonałej jakości, włoskich przysmakach, które z pewnością skradną Twoje serce i znakomicie uzupełnią Twój codzienny jadłospis.