FavoriteLoadingDodaj do ulubionych przepisów

Składniki - co nam potrzeba

  • 4 pomarańcze
  • 10 dag cukru
  • szklanka wody
  • pół cytryny
  • szklanka soku pomarańczowego
  • opakowanie żelatyny dr Oetkera

Przygotowanie - do roboty

Umyj pomarańcze pod bieżącą wodą, wytrzyj do sucha i obierz ze skórki. Połóż na talerzyku i podziel na cząstki. Dziel nad           miseczką, bo kapiący sok przyda się do galaretki. Zagotuj w rondelku szklankę wody. Do filiżanki wsyp żelatynę, zalej gorącą wodą i mieszaj łyżeczką tak długo, aż żelatyna rozpuści się we wrzątku. Zajmie ci to 5 minut. Resztę gorącej wody wymieszaj z sokiem pomarańczowym (kup gotowy sok w kartonie lub w butelce) – najlepiej w dużej misce porcelanowej. Dodaj jeszcze sok wyciśnięty z połowy cytryny i sok, który wyciekł z pomarańczy. Wymieszaj jeszcze raz wodę z rozpuszczoną żelatyną, wlej do miski. Znów starannie wszystko pomieszaj łyżką, włóż cząstki pomarańczy. Teraz znajdź ładną foremkę do pieczenia babek (niedużą). Wytrzyj ją suchą ściereczką, posmaruj cieniutko olejem słonecznikowym albo kukurydzianym. Najlepiej smaruje się watką umoczoną w oleju lub pędzelkiem. Jeśli galaretka już wystygła – spróbuj, czy tak się stało – przełóż ją dużą łyżką do foremki. Wstaw foremkę do lodówki. Za 2 godziny galaretka zastygnie. Teraz trzeba wyjąć pomarańczową babkę na talerz, tak by zachowała swój ładny kształt. To wymaga ostrożności i znajomości pewnej sztuczki kucharskiej. Zagotuj trochę wody w czajniku. Przelej ją do miseczki, która jest
trochę większa od foremki z babką. Wlej, tyle wody, by 5 cm warstwa przykrywała dno. Teraz zanurz foremkę w wodzie (gorącej) i policz do dziesięciu. Wyjmij foremkę, przykryj jej wierzch dużym talerzem i szybkim ruchem odwróć do góry nogami – talerz razem z foremką. Postaw talerz (razem z foremką) na stole, postukaj w dno foremki i unieś ją do góry.
Babka powinna zostać na półmisku. Gorąca woda spowodowała, że olej się roztopił i babka mogła „wyślizgnąć” się z foremki. Jeśli wyjmowanie babki wydaje ci się zbyt trudne, od razu wlej galaretkę (razem z pomarańczami) do ładnej salaterki i podaj deser w salaterce. Można tak podaną galaretkę nabierać dużą łyżką.