Gourmet Main Entree Course Grilled Lamb steak

Gourmet Main Entree Course Grilled Lamb steak

W dzisiejszych czasach dużo uwagi poświęca się temu, co jemy i pijemy. Przestrzegamy restrykcyjnych diet, które mogą mieć odwrotny skutek od zamierzonego. Coraz więcej na stołach dań z kuchni azjatyckiej i śródziemnomorskiej. Cofnijmy się jednak na chwilę w czasie do XVII wieku, kiedy to wśród polskiej szlachty królowały niezwykle tłuste  potrawy zakrapiane alkoholem.

Sarmacka gościnność

Sarmacja – kulturowa szlachecka formacja – trwała na terenie Rzeczypospolitej Polskiej od XVI do drugiej połowy XVIII wieku. Wolność, gościnność, dobroduszność, odwaga i męstwo – to cechy, które przejęły po niej kolejne pokolenia. Niesamowita idea, którą przekazywali sarmaci, spajała i wywoływała solidarność w polskim społeczeństwie. Dbali oni również o wzajemne relacje, dlatego każdy gość w domu traktowany był niczym król. Wspólne biesiadowanie było bardzo ważnym aspektem życia codziennego, a potrawy, które gościły na sarmackich stołach były typowymi polskimi daniami z nutką orientalizmu – zauważa mistrz kuchni restauracji znajdującej się w dworze Chotynia.

Podstawy kuchni sarmackiej

Przeważały potrawy tłuste i mięsne. To one były podstawą kuchni sarmackiej. Nie brakowało również ryb, nabiału oraz warzyw, a wszystkie półmiski, w których podawano ówczesne dania były bardzo ładnie dekorowane. Szlachecka rozrywka, jaką było polowanie, dostarczała na stoły potrawy z dzików, sarniny, zajęcy i bażantów. Poza tym mieszkańcy żyli z uprawy roli, dlatego suto zastawione stoły podczas wspólnych biesiad nie należały do rzadkości. Do pełnego sarmackiego zestawu dodawano duże ilości alkoholu. Szlachta w tamtych czasach trudniła się ważeniem piwa, robieniem wina oraz nalewek, dzięki czemu tego rodzaju napojów w domach nie brakowało.

Nowe smaki w kuchni sarmackiej

Warto dodać, że w kuchni sarmackiej używało się dużo przypraw, takich jak szafran, pieprz, cynamon, imbir, goździki oraz gałka muszkatołowa. Spośród warzyw i owoców królowały sezonowe ich odmiany, a w okresach postu na popularności zyskiwały potrawy rybne, szczególnie ze śledzi. Z czasem kuchnia sarmacka ulegała małemu przeobrażeniu, co przejawiało się w otwartości na nowe smaki i sposoby gotowania. Pojawiły się: żurek, barszcz czerwony, rosół, pierogi z kapustą oraz pieczona kaczka. Większość z tych dań przetrwała do dzisiaj. Mieszkańcy Polski ograniczają jednak tłuste potrawy oraz czas, jaki przeznacza się na „biesiady”. Wpływy z Zachodniej Europy przyczyniły się do wprowadzenia do kuchni ziemniaków oraz włoszczyzny, ale kult sarmatyzmu na pewno dostrzegany jest jeszcze w wielu polskich domach.