Obecnie jest pora letnia, podczas której praktycznie każdy z nas podróżuje. Przeważnie udajemy się nad morze, w góry bądź na wieś. Często podczas takiej wyprawy pragniemy posmakować nowych potraw i wtedy zdarza nam się trafić na wyroby regionalne.

Wielką zaletą takich podróży jest właśnie możliwość skosztowania takich potraw, ponieważ dzięki nim bardziej jesteśmy w stanie określić jaka kultura panuje w takim regionie.

Przykładowo w górach praktycznie każdy turysta posmakował produkty góralskie, z których najpopularniejsze są różnorodne oscypki, które są bardzo popularne w tamtych regionach (szczególną popularnością cieszą się na obszarach Podhala), natomiast w reszcie Polski jest on rzadko spotykany, ponieważ oscypki są tworzone z mleka owczego, które jest mlekiem nie często spotykanym. Ten wędzony ser nam tak bardzo smakuje, ponieważ są to produkty naturalne, które trudno jest wytworzyć w masowych produkcjach.

Natomiast jeśli udajemy się na wieś, to często podczas podróży obserwujemy wiele rodzajów roślin: rzepak, gryka, zboże bądź inne rośliny ozdabiające krajobraz. Jeśli spotkamy jakieś naturalne pola uprawne, to możemy być pewni, że nie daleko znajdują się jakieś ule, a w nich mieszkające pszczoły. Na terenach wiejskich wiele osób specjalizuje się w pszczelarstwie, dzięki czemu możemy tam skosztować wiele rodzajów miodów. Najczęściej spotykane miody to: miód rzepakowy, gryczany, wielokwiatowy, lipowy oraz akacjowy.

Produktem, którym warto się zainteresować na wsi są także kurze jaja, które przeważnie są dużo żółtsze i smaczniejsze niż te, które możemy na co dzień zakupić w naszych pobliskich sklepach. Jednak cena ich jest dużo wyższa niż np. w marketach.

Jednak najpopularniejszym kierunkiem podroży Polaków obecnie jest polskie morze. Przebywając nad morzem możemy ekscytować się niezwykłym widokiem morskich fal i rozłożystych fal. Podobnie jak w innych poza miejskich terenów praktycznie każdy turysta pragnie skosztować wyrobów regionalnych. Jako, że znajdujemy się nad wielkimi wodami, to każdy od razu pragnie posmakować naszą nadbałtycką rybę. Niestety w obecnych czas nie jest to takie łatwe. Trzeba się porządnie naszukać, aby znaleźć lokal, w którym będziemy w stanie zjeść rybę złapaną w wodach Bałtyku.