Popularność cateringu dietetycznego nieustannie rośnie. Wynika to nie tylko z wygody, ale również możliwości indywidualnego dopasowania posiłków do osobistych preferencji i wymagań. Mnogość obowiązków i intensywny tryb życia sprawiają, że wiele osób nie ma czasu na robienie zakupów i gotowanie. Jednocześnie, świadomość społeczeństwa dotycząca zdrowego odżywiania się znacząco wzrasta. Jakość naszej diety wpływa nie tylko na wygląd, ale również na zdrowie i przede wszystkim samopoczucie, dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych wartości odżywczych dla organizmu. Wiele osób, które nigdy nie miało styczności z cateringiem dietetycznym zastanawia się jak wybrać najlepszą opcję dla siebie. Poniżej można znaleźć kilka przydatnych informacji, które pomogą w wyborze odpowiedniej wersji.

Catering dietetyczny – podstawowe informacje

Kluczową kwestią przy wyborze cateringu jest możliwość dowozu do miejsca zamieszkania. W większości przypadku na stronach internetowych firm oferujących popularną dietę pudełkową można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące transportu. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

  • Wiele osób zmaga się z nietolerancją różnych składników pokarmowych, w tym m.in. laktozy, która jest obecna w bardzo wielu produktach. Ponadto, rośnie grupa przechodząca na dietę bezglutenową. Wybierając catering dietetyczny warto zwrócić uwagę czy konkretna firma ma w swojej ofercie diety przeznaczone dla osób z różnego rodzaju nietolerancjami.
  • Firma cateringowa powinna oferować wersje posiłków dla wegetarian, sportowców, a także dla osób, które preferują lekkostrawne dania. Co więcej, w obrębie każdej diety musi istnieć możliwość wyboru wariantu kalorycznego np. 1000, 1200, 1500, 2000, 3000, a nawet 4000 kcal, dzięki czemu każda osoba będzie mogła dopasować wielkość potraw do swojego trybu życia.
  • Kolejną istotną kwestią jest możliwość konsultacji z dietetykiem, który indywidualnie określi nie tylko zapotrzebowanie kaloryczne konkretnej osoby, ale również zaplanuje podział makroskładników, czyli tłuszczów, białka oraz węglowodanów. Różnorodność diety ma duży wpływ nie tylko na samopoczucie, ale też na cel, który chcemy osiągnąć.

Różnorodność posiłków

Catering dietetyczny powinien charakteryzować się różnorodnością dań, dzięki czemu każdy posiłek będzie zjadamy z apetytem. Ponadto, równie istotna jest świeżość produktów, które wchodzą w skład konkretnych posiłków. Co więcej, niektóre firmy oferują także soki oczyszczające, pomagające pozbyć się szkodliwych toksyn z organizmu. Wybierając konkretny catering dietetyczny, warto sprawdzić czy dana firma jest elastyczna i umożliwia zmianę rodzaju diety lub dostaw. Jest to niezwykle istotne, ponieważ z biegiem czasu nasze potrzeby żywieniowe się zmieniają np. gdy zaczynamy intensywniej ćwiczyć na siłowni, nasze zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta.

Kolejną ważną kwestią jest smak. Wiele osób twierdzi, że posiłki dietetyczne są monotonne i bez smaku. Nic bardziej mylnego. Profesjonalni kucharze potrafią tak połączyć smaki i doprawić potrawy, że z pewnością zasmakują one nawet najbardziej wymagającym osobom. Niektóre firmy oferują także catering dietetyczny dla przedsiębiorstw oraz na konkretne eventy. W takim przypadku również można szczegółowo ustalić rodzaj posiłków oraz określić jakie składniki nie są akceptowane.


Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy FIT MIX.