Każdy z nas pamięta pyszne konfitury z babcinej spiżarni. Smak, który dziś pozwala Ci przenieść się do dzieciństw, można odtworzyć! Obecnie konfitury nie kojarzą się wyłącznie z wiśniami. Coraz bardziej popularne stają się konfitury z borówki amerykańskiej. Co warto o nich wiedzieć? Koniecznie sprawdź!

Konfitury z borówki amerykańskiej – czyli właściwie z czego?

Borówka amerykańska w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Możesz kupić nie tylko surowe owoce. Dostępne w sprzedaży są także konfitury z borówki amerykańskiej oraz dżemy. Czym właściwie jest borówka amerykańska? 

To krzew z rodziny wrzosowatych, coraz chętniej uprawiany w polskich sadach i ogrodach. Rośliny są silnie rozgałęzione i mogą osiągać wysokość do 2,5 m. Borówka amerykańska owocuje od lipca do września. 

Konfitury z borówki amerykańskiej – jakie mają właściwości?

Konfitury z borówki amerykańskiej zachowują właściwości identyczne z nieprzetworzonymi owocami. Cechuje je nie tylko doskonały smak, ale także właściwości odżywcze i prozdrowotne. Konfitury z borówki amerykańskiej dobroczynnie wpływają na pracę jelit, usuwając nadmiar toksyn z organizmu. Spożywanie ich znacząco obniża ilość złego cholesterolu. Ponadto wykazują właściwości przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne, obniżają także ciśnienie krwi. Dodatkowo są bardzo niskokaloryczne. W 100 g znajdziesz tylko 57 kcal. Doskonale sprawdzą się także jako produkt dla diabetyków, ponieważ indeks glikemiczny borówek wynosi 55. Właściwości zdrowotne konfitury z borówki amerykańskiej zawdzięczają wysokiej zawartości witamin. Znajdziesz w nich między innymi tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminy B6, A, E, K oraz kwas foliowy. Owoce borówek cechuje też wysoka zawartość potasu, fosforu, wapnia, magnezu, sodu, żelaza, selenu i cynku.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie konfitury z borówki amerykańskiej mają takie właściwości. Niestety, najczęściej możesz trafić na produkty wysoko przetworzone. Takie, do których producenci dodają nie tylko cukier, ale również niezliczoną ilość konserwantów. Zabija to nie tylko smak, ale również wszelkie właściwości odżywcze. Najlepsze konfitury to takie wysmażane w specjalnym procesie produkcji, przez 72 godziny, a dodatkowo, nie zawierające chemicznych konserwantów i pochodzące z owoców z własnej plantacji. Taki wegański produkt znajdziesz w sklepie Bluebetty. Konfitura z borówki amerykańskiej będzie idealna nie tylko do deserów i ciast, pozwalając Ci poczuć smak dzieciństwa. Nada się również do dań wytrawnych.